Szlak kotwic
Krzyż, kotwica i serce to bodajże najbardziej popularne w dziejach symbole graficzne, oznaczające kolejno – wiarę, nadzieję i miłość. Kotwice na ogół kończą służbę i żywot razem ze statkiem, ale czasem stają się eksponatami i zdobią wiele muzeów morskich, czego przykładem jest ciekawa kolekcja różnych kotwic okrętowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wiele kotwic znajduje się także na terenie powiatu Vorpommern-Rügen. Kotwice są swoistym pierwszym kontaktem z morskimi tradycjami naszego regionu i zasługują na „odnalezienie”, zinwentaryzowanie i odnowienie.
Kotwice od jakiegoś czasu stanowią przedmiot zainteresowania turystów i czasami stanowią cel wycieczek.
Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień, a dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się około pięciu tysięcy wzorów kotwic, z czego najbardziej popularne są cztery podstawowe modele, w tym: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe i lemieszowe. Popularny rysunek oraz znak graficzny kotwicy jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.
Duże kotwice okrętowe najczęściej są wraz z wycofanym statkiem złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych, ale też jako pamiątki morskiej historii zdobią place i ulice miast portowych i wielu innych, nawet daleko od morza. Dlaczego w te miejsca trafiły? Są przecież tylko jednym z technicznych wynalazków zapisanych trwale w dziejach ludzkości, jednak chyba żaden z nich nie jest tak popularny, jak kotwice. Są wszędzie wokół nas, w przestrzeni publicznej – w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, sztuce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, czy wreszcie jako wymowny znak – „Kotwica” – Polski Walczącej.
Tylko w samym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć co najmniej kilkadziesiąt, i to w samym centrum, z jedną z największych i najciekawszych potężną „Kotwicą Sediny”, zdobiącą plac Tobrucki, na miejscu rzeźby zdobiącej przedwojenną Manzelbrunnen (Fontannę Manzla).
Szczecin
Kotwice okrętowe na Pomorzu Zachodnim
Podobnie jak w Szczecinie duże kotwice okrętowe można też znaleźć w licznych miejscowościach Pomorza Zachodniego, szczególnie w nadbałtyckich portach i kurortach, od Świnoujścia po Kołobrzeg i Darłowo. Są też w miejscowościach leżących dalej od morza, np. w Barlinku, Kołbaczu, Czaplinku i innych.
MIĘDZYZDROJE
Rondo Polna – Gryfa Pomorskiego
ul. Morska / Bohaterów Warszawy
ul. Campingowa 11 – przy restauracji Port
ŚWINOUJŚCIE
W morskim mieście, takim jak Świnoujście, kotwice spotkamy w wielu miejscach. Znajdujemy je koło budynków użyteczności publicznej, jak Urząd Miasta, Muzeum, szkoły, obok prywatnych domów, a nawet na cmentarzu. Widoczne są także na bramach, emblematach urzędów i instytucji morskich, aż po guziki mundurów marynarskich. Nie ma bowiem innego, tak charakterystycznego symbolu pracy na morzu i tradycji marynarskiej. Samo słowo „kotwica” jest nazwą klubu żeglarskiego, ale też bardzo często występuje w nazwach obiektów noclegowych i restauracyjnych.
Fort Zachodni – ul. Jachtowa 1
Na placu Rybaka przy Muzeum Rybołówstwa – kotwica admiralicji po lewej stronie względem budynku
Plac przed Kapitanatem Portu – Wybrzeże Władysława IV 7 – duża nietypowa kotwica Trottmana
Przed Bazą Ratownictwa Morskiego – Port w Świnoujściu Basen Północny Nabrzeże Władysława IV
Przed Urzędem – ul. Wojska Polskiego 1/5
Przy kościele garnizonowym pw. bł. ks. komdr ppor. Władysława Miegonia – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 43 – kotwica Halla
Wjazd do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – ul Steyera 28 – kotwica Halla
Wybrzeże Władysława
Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza – Piastowska 11 – kotwica admiralicji
Marina / Marina – kotwica admiralicji
ul. Cieszkowskiego – kotwice Halla
Wejście na plażę, przy WC – kotwica trzyłapowa
LUBCZYNA
Wieś wczasowiskowa i marina żeglarska nad jeziorem Dąbie. Na centralnym placu, przy ul. Dąbskiej, instalacja artystyczna łącząca trzy starochrześcijańskie symbole – Krzyż, Kotwicę i Serce, czyli Wiarę, Nadzieję i Miłość. Przed szkołą, przy ul. Lipowej, duża kotwica patentowa, z tablicą upamiętniającą 700-lecie miejscowości.
ul. Dąbska – krzyż – kotwica
ul. Lipowa – koło szkoły
KOŁBACZ
MORZYCZYN
BARLINEK
Kotwice w Barlinku – takich „imiennych” kotwic, pochodzących ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej, po ich wycofaniu z eksploatacji, jest w kraju już kilkanaście. Tak właśnie trafiła do Barlinka kotwica Halla z handlowego statku m/s „Barlinek”, zbudowanego w 1972 r. w gdańskiej Stoczni „Wisła”, którego matką chrzestną była mieszkanka Barlinka Halina Garbacz. Pozostała kotwica, ustawiona w 2003 r. na postumencie przy brzegu Jeziora Barlineckiego, na promenadzie. Upamiętniono w ten sposób 30. rocznicę wodowania statku, o czym informuje dodana tablica.
Promenada przy brzegu Jeziora Barlineckiego
Na przystani Klubu Żeglarskiego „Sztorm” Barlinek
POBIEROWO
Jedną z atrakcji nadmorskiego Pobierowa, jest nietypowa „instalacja artystyczna” z dużą kotwicą patentową Halla wzbogacona o stylizowany łańcuch, „patrzący” pion, nawet zwieńczony sylwetką statku. Dodatkowym akcentem jest jeszcze fantazyjna róża wiatrów z rybami. Wymowa całości – może przypadkowo – jest nieco zbliżona do „zakotwiczonego” nieba w Sandomierzu i Gryfinie.
ul. Zachodnia 14 – Przy Ośrodku Wczasowym „Kotwica Morska”
ul. Zgody 19 – Kotwica z łańcuchem „do nieba”
KOŁOBRZEG
Największy zbiór kotwic w Kołobrzegu – obecnie w Kołobrzegu znajduje się największa w Polsce kolekcja kotwic okrętowych. Kotwice trafiły tutaj z inwestycji realizowanej w latach 2018-2022 przez Urząd Morski w Szczecinie, pod nazwą ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Spodziewanym – ale nie aż na taką skalę – dodatkowym efektem prac pogłębiarskich było zlokalizowanie i wydobycie prawie 100 ton cennych obiektów zabytkowych, wśród których było blisko 100 kotwic okrętowych, od wiekowych kotwic admiralicji, po nowsze, rybackie, patentowe Halla i inne, nawet kilkutonowe. Decyzje co do dalszych losów wszystkich tych artefaktów podejmowano po konsultacjach z całym zespołem archeologów podwodnych i historyków, pod merytorycznym kierownictwem Aleksandra Ostasza, dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszystkie te cenne zabytki z toru wodnego Szczecin-Świnoujście trafiły już do zbiorów Muzeum, a tym samym kołobrzeskie muzeum ma w tej chwili najbogatszą krajową kolekcję zabytkowych kotwic okrętowych. Wzbogaciły one już wcześniejsze zbiory kotwic, w tym egzemplarze od najstarszych typu „admiralicji”, mocno skorodowanych, wydobytych wcześniej z morza w rejonie Bornholmu, datowanych na XVII-XVIII wiek, po współczesne.
Zbiory kotwic znajdują się zarówno w głównej siedzibie Muzeum, przy ul. Armii Krajowej, jak i w porcie, w Kołobrzeskim Skansenie Morskim. Kolejnych kilkanaście kotwic znajduje się w innych lokalizacjach, min. w porcie jachtowym, z Aleją Zasłużonych Żeglarzy, na tarasie przy latarni morskiej i w mieście.
DZIWNÓW
Pomnik „Rybakom – którzy oddali życie morzu” w Dziwnowie, odsłonięty w 1981 r. na cześć miejscowych rybaków, którzy w czasie pracy zginęli na morzu. Głównym akcentem pomnika jest duża kotwica patentowa, ze sporym odcinkiem łańcucha kotwicznego, posadowiona na postumencie, z tablicą: „Rybakom, którzy oddali życie morzu. Cześć ich pamięci. Koledzy”. Bardzo zbliżone w wymowie są inne podobne pomniki, m.in. w Unieściu i w Chłopach. Oba to duże kotwice produkcji ZAMECH-u, z tablicami „Pamięci tych, którzy nie powrócili z morza”…
Na portowym nabrzeżu Dziwny – Pomnik „Rybakom – którzy oddali życie morzu”
Przy ul. Dziwnej – na terenie ośrodka wczasowego „Domki Arkadia”
Przy drodze Dziwnów – Wolin – w prywatnym skansenie w niedalekim Sierosławiu, na lewym brzegu Dziwnej
Kilka dużych kotwic, różnych typów, jest też na terenie ośrodka wczasowego „Domki Arkadia”, przy ul. Dziwnej. Kolejne kotwice są w okolicy Dziwnowa i w prywatnym skansenie w niedalekim Sierosławiu, na lewym brzegu Dziwnej, przy drodze Dziwnów – Wolin.
KAMIEŃ POMORSKI
W pobliżu wejścia do Mariny Kamień Pomorski – na postumencie, nad Zalewem Kamieńskim, duża kotwica patentowa Halla.
Przy maszcie banderowym.
KOSZALIN
Duża kotwica patentowa Halla, wydobyta podczas pogłębiania awanportu w Gdyni, przekazana miastu Koszalin. Została ustawiona w 1985 r. na Osiedlu „Morskim” przy ul. Bytomskiej w Koszalinie, z tablicą z brązu – „W 40-lecie powrotu Koszalina do Macierzy mieszkańcom osiedla „Morskie”.
ul. Bytomska – na Osiedlu „Morskim”
TRZEBIEŻ
NOWE WARPNO
PODGRODZIE
GRYFINO
STEPNICA
Dwie z kotwic wydobytych z toru wodnego Szczecin-Świnoujście trafiły już do Stepnicy, nad Roztoką Odrzańską, gdzie zostały wyeksponowane w pejzażu miasta i portu. Wzbogaciły istniejącą już od dawna ciekawą kolekcję kilkunastu kotwic – rybackich i patentowych, wydobytych z Zalewu Szczecińskiego, zgromadzoną przez gospodarzy miejscowej Tawerny „Panorama” .
ul. Portowa 7 – obok Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
ul. Tadeusza Kościuszki 24 – Marina
ul. Tadeusza Kościuszki 23 – Tawerna Panorama
CZAPLINEK
POLICE
Jednym z akcentów pomnikowych ze stylizowanymi kotwicami jest współczesna „rozebrana” wersja wspomnianej szczecińskiej przedwojennej Fontanny Manzla. Od 1976 r. zdobi fontannę na historycznym Rynku Starego Miasta. Przedstawia kontrowersyjną, aluminiową, ażurową i nagą „Sedinę”, wspartą o stylizowaną kotwicę.
DŹWIRZYNO
MRZEŻYNO
Skrzyżowanie ul. Trzebiatowskiej i ul. Stefana Żeromskiego – Pomnik „Tym którzy nie powrócili z morza”. Wykuta w kamieniu stylizowana kotwica, z pamiątkową tablicą.
Rondo Portowe
DARŁOWO
NIECHORZE
DRAWSKO POMORSKIE
UNIEŚCIE
„Tym, Którzy Nie Powrócili z Morza”
CHOSZCZNO
Kotwice okrętowe na przygranicznym terenie Meklemburgii -pomorza przedniego
Zwyczaj eksponowania zabytkowych kotwic okrętowych w przestrzeni publicznej, szczególnie w rejonach nadmorskich, praktykowany jest też w przygranicznych regionach Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Poniżej kilkanaście wybranych przykładów.
UECKERMÜNDE
SASSNITZ
Głównym portem największej niemieckiej wyspy Rugii jest Sassnitz, z portem rybackim i dużą bazą promową. Na terenie portu mieści się lokalne muzeum (Sassnitzer Fischerei- und Hafenmuseum), dokumentujące historię Sassnitz jako głównego rybackiego i promowego portu Rugii. Wśród eksponatów jest też kilka wiekowych kotwic – typu „admiralicji” i rybackich. Integralną częścią muzeum jest przycumowany przy sąsiednim nabrzeżu historyczny kuter rybacki „Havel”, z kotwicami patentowymi. Nawiązanie do ważnego na Rugii rybołówstwa bałtyckiego są też często spotykane kotwice rybackie.
STRALSUND
Nadbałtycki Stralsund, nazywany bramą Rugii, ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec – Rugią. Miasto i port leży nad cieśniną Stralsund i jest siedzibą powiatu Vorpommern-Rügen. Największą atrakcją turystyczną jest tutaj Niemieckie Muzeum Morza, najczęściej odwiedzane muzeum w północnych Niemczech. Jego początkiem było skromne Muzeum Przyrodnicze, utworzone w 1951 r., w gmachu dawnego kościoła św. Katarzyny z XIII w., przekształcone w 1974 r. w unikatowe Muzeum Oceanografii i Rybołówstwa – Akwarium (Museum für Meereskunde und Fischerei – Aquarium). Uzupełnieniem do niego jest nowoczesne Oceanarium (Ozeaneum), w porcie miejskim, otwarte w 2008 r., uznane za Europejskie Muzeum Roku 2010.
GÖHREN
PREROW
DÄNHOLM
KAMMINKE
MUZEALNE STATKI I ICH KOTWICE
Dobrym uzupełnieniem historycznego świata kotwic są muzealne statki, żaglowce i okręty wojenne, na przykładzie których można prześledzić, w jakie kotwice główne i zapasowe zostały wyposażone. Takimi są m.in. nasze jednostki muzealne – „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica” w Gdyni i m/s „Sołdek” w Gdańsku. Podobne statki-muzea można spotkać w portach Meklemburgii, a takim jest wspomniany kuter rybacki „Havel” w Sassnitz. Także w Sassnitz można zwiedzić muzealny okręt podwodny HMS „Otus”, typu Oberon, zbudowany w 1962 r. Służył w brytyjskiej Royal Navy do początku lat 90. XX w., a po wycofaniu ze służby został później zakupiony przez niemieckiego biznesmena, który przeprowadził okręt do Sassnitz, gdzie teraz pełni rolę pływającego morskiego muzeum. Jest imponującym zabytkiem wojennej techniki podwodnej, z nabrzeża dobrze widoczna jest jego kotwica. Drugi muzealny okręt podwodny bazuje w Peenemünde, na Uznamie, gdzie jedną ze stałych atrakcji jest udostępniony do zwiedzania były sowiecki rakietowy okręt podwodny U-461, z dobrze widoczną kotwicą patentową, chronioną w marszu ruchomą klapą.
OBIEKTY ZWIAZANE Z HISTORIĄ MORZA
OBIEKTY ZWIAZANE Z HISTORIĄ MORZA
1. MORSKIE CENTRUM NAUKI im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecin, Nad Duńczycą 1 –
4. MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO – Kołobrzeg, ul. Gierczak 5
5. SKANSEN MORSKI – Kołobrzeg, ul. Szyprów 1
7. MUZEUM MODELI STATKÓW W LATARNI MORSKIEJ – Kołobrzeg, ul. Morska 1
8. MUZEUM BURSZTYNU – Kołobrzeg, ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5
9. MUZEUM BURSZTYNU – Jarosławiec, ul. Nadmorska 1b
12. MORSKIE CENTRUM NAUKI – NAUTICA PARK – Dziwnów, ul. Parkowa 6a
13. MUZEUM MULTIMEDIALNE – Trzęsacz, ul. Klifowa 3b
14. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO – Świnoujście, Plac Rybaka 1
15. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO – Niechorze, Aleja Bursztynowa 28