Na pograniczu niemiecko-polskim znajduje się nieznana szerzej atrakcja turystyczna jaką są kotwice morskie. Dlatego też podjęto transgraniczną regionalną inicjatywę, mającą na celu zinwentaryzowanie stanu ilościowego wraz z miejscem położenia kotwic morskich. Efektem tych działań jest powstanie SZLAKU kotwic morskich stanowiącego nową atrakcję turystyczną pogranicza. Stare kotwice stanowią dziedzictwo kulturowe regionu i są częścią historii tej ziemi.
          Krzyż, kotwica i serce to bodajże najbardziej popularne w dziejach symbole graficzne, oznaczające kolejno – wiarę, nadzieję i miłość. Kotwice na ogół kończą służbę i żywot razem ze statkiem, ale czasem stają się eksponatami i zdobią wiele muzeów morskich, czego przykładem jest ciekawa kolekcja różnych kotwic okrętowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wiele kotwic znajduje się także na terenie powiatu Vorpommern-Rügen. Kotwice są swoistym pierwszym kontaktem z morskimi tradycjami naszego regionu i zasługują na „odnalezienie”, zinwentaryzowanie i odnowienie.

Kotwice od jakiegoś czasu stanowią przedmiot zainteresowania turystów i czasami stanowią cel wycieczek.
Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień, a dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się około pięciu tysięcy wzorów kotwic, z czego najbardziej popularne są cztery podstawowe modele, w tym: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe i lemieszowe. Popularny rysunek oraz znak graficzny kotwicy jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe najczęściej są wraz z wycofanym statkiem złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych, ale też jako pamiątki morskiej historii zdobią place i ulice miast portowych i wielu innych, nawet daleko od morza. Dlaczego w te miejsca trafiły? Są przecież tylko jednym z technicznych wynalazków zapisanych trwale w dziejach ludzkości, jednak chyba żaden z nich nie jest tak popularny, jak kotwice. Są wszędzie wokół nas, w przestrzeni publicznej – w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, sztuce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, czy wreszcie jako wymowny znak – „Kotwica” – Polski Walczącej.

Tylko w samym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć co najmniej kilkadziesiąt, i to w samym centrum, z jedną z największych i najciekawszych potężną „Kotwicą Sediny”, zdobiącą plac Tobrucki, na miejscu rzeźby zdobiącej przedwojenną Manzelbrunnen (Fontannę Manzla).

Szczecin

„Pomnik z kotwicą” – na Placu Tobruckim, u podnóża Czerwonego Ratusza. Duża 5-tonowa kotwica patentowa typu Martina, ustawiona w 1955 r. na granitowym cokole na miejscu byłej miedzianej kompozycji figuralnej zdobiącej wcześniej niemiecką Fontannę Manzla (Manzelbrunnen), przetopionej w 1943 r. na cele zbrojeniowe. Kotwica unikatowa, rzadko spotykana, podobne „nosi” muzealny krążownik „Aurora”. Fontanna od kilku lat nie działa.
Kotwica Trzech Kapitanów Jachtowych” – ustawiona w narożniku katedry szczecińskiej, od strony Placu Orła. Jest to pomnikowa kompozycja „Ad Memoriam”, złożona z kotwicy admiralicji i marmurowej płyty upamiętniającej trzech śp. znanych szczecińskich kapitanów jachtowych – K. Jaworskiego, L. Mączki i J. Siudego, odsłonięta i poświęcona w 2009 r.
Kotwica przed SP 63 – przy ul. Grodzkiej 22, od strony ul. Farnej – niewielka kotwica patentowa. Szkoła nosi imię byłego Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
Kotwica w Kaplicy Morskiej – nad Odrą, w kościele pw. św. Jana Ewangelisty, przy ul. Św. Ducha, z Ośrodkiem Stella Maris. Niewielka kotwica patentowa, przy wejściu do Kaplicy Morskiej.
Kotwica na Bulwarze Piastowskim – duża kotwica patentowa Halla, z fragmentem łańcucha kotwicznego, ustawiona na lewobrzeżnym nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim.
Kotwice przed gmachem głównym Politechniki Morskiej – Wały Chrobrego 1, dwie kotwice admiralicji ustawione po obu stronach wejścia do gmachu głównego Politechniki Morskiej.
Kotwice muzealne – w zbiorach Oddziału Morskiego szczecińskiego Muzeum Narodowego, przed gmachem przy Wałach Chrobrego 3 i w skansenowej ekspozycji od strony Placu Mickiewicza. Łącznie kilkanaście kotwic- od małych czterołapowych (rybackich) i różnych martwych, po duże admiralicji i patentowe. Stanowią one przykładowy przegląd podstawowych rodzajów kotwic okrętowych, od średniowiecznych typu „admiralicji”, mocno skorodowanych, po współczesne patentowe. Uzupełnieniem kolekcji są zgromadzone w holu Muzeum modele żaglowców i statków, na których można prześledzić sposoby montowania kotwic. Depozytem Muzeum jest też kotwica na Pl. Tobruckim.
Kotwice przed SDM „Korab” PM – przy ul. Starzyńskiego, na skwerze przed akademikiem „Korab” Politechniki Morskiej. Razem pięć jednakowych dużych kotwice patentowych Halla, w tym dwie ustawione pojedynczo i trzy zestawione razem w kształcie swoistej, wyjątkowej „piramidy”.
Kotwica przy ul. Kujawskiej – największa w Szczecinie kotwica admiralicji, ze składaną poprzeczką, ustawiona na zapleczu al. Wyzwolenia (na wysokości PAZIM-u), od strony ul. Kujawskiej. Kotwica nieznanego pochodzenia, mocno zaniedbana i zapomniana.
Kotwica przy Placu Solidarności – niewielka kotwica patentowa, ustawiona na trawniku rozdzielającym dwie nitki Trasy Zamkowej, przy przejściu dla pieszych, obok Placu Solidarności. Wiosną obok kotwicy kwitną najpierw całe łany krokusów, potem żonkili. Na tym samym miejscu, w latach 1990-2013 stał „Maszt Maciejewicza”, przeniesiony aktualnie na nadodrzański Bulwar Gdyński.
Kotwica przed SP 56 – przy ul. Małopolskiej 22, ustawiona na placu przed wejściem. Duża kotwica patentowa Halla, produkcji „ZAMECH-u”. Szkoła nosi imię kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza. Kotwica podkreśla „morskość” szkoły, rzeczywiście mocno kultywującej zarówno pamięć o patronie, jak i tradycje i zwyczaje morskie, m.in. pasowanie pierwszoklasistów na „marynarzy Maciejewicza”, z udziałem gości, ludzi morza, często również z rodziny Patrona.
Kotwica przed City Hostelem – duża kotwica patentowa Halla, ustawiona blisko centrum miasta, przed City Hostelem (byłym Domem Stoczniowca), na przedłużeniu ul. Matejki, przy ul. Jana Kazimierza 14. Kotwicy wyjątkowo towarzyszy maszt banderowy, ze stale powiewającą na nim Biało-Czerwoną flagą.
Kotwica przed siedzibą WNŻiR ZUT – przy ul. Kazimierza Królewicza 4, przed wejściem do gmachu obecnego Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Duża typowa kotwica Halla, wraz ze śrubą okrętową, pochodzi z byłej pogłębiarki zbudowanej w 1903 r. w Anglii, a w 1948 r. zakupionej przez PRCiP i eksploatowanej potem jako „Inż. Wenda”. Historyczna kotwica swoiście splata morskie tradycje Anglii, Polski i Szczecina, ale niestety nie ma przy nich żadnej tablicy informacyjnej.
Kotwice przed Centrum Opieki nad Dzieckiem – przy ul. Wszystkich Świętych 66. Patronem COnD jest kpt.ż.w. Konstanty Maciejewicz. Dlatego też znajduje się tutaj szereg akcentów marynistycznych, w tym dwie duże kotwice czterołapowe, zdobiące przyszkolny ogród, jedna na skwerku, za ozdobnym ogrodzeniem z łańcucha kotwicznego, druga obok wieńczy kamienną fontannę.
Kotwice przed gmachami ZUT – dwie oryginalne, duże kotwice patentowe Halla zdobią fronton budynków dydaktycznych Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (byłej Politechniki Szczecińskiej), przy al. Piastów.
Kotwica św. Jana Pawła II” – przy al. Piastów 17 od strony ul. Kordeckiego. Jedna z niewielu szczecińskich kotwic, bliżej znanych i opisanych. Jest to pochodząca z byłej Stoczni Szczecińskiej duża kotwica patentowa Halla, która w 1987 r. zdobiła ołtarz papieski na Jasnych Błoniach, podczas szczecińskiej wizyty papieża JP II. Staraniem pracowników ZUT kotwica została w 2011 r. przeniesiona na dziedziniec Wydz. Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT i ozdobiona stosowną tablicą. Kotwica stanowi teraz trwały symbol beatyfikacji św. Jana Pawła II.
Kotwice na Osiedlu Stoczniowym – przy ul. Santockiej. Dwie duże kotwice patentowe Halla, ustawione na Osiedlu Zawadzkiego-Klonowica. Pierwsza z nich, jedna z największych w Szczecinie, ustawiona jest przy ul. Santockiej, obok przystanku MZK i kiosku. Druga, mniejsza zdobi sąsiedni skwer, pomiędzy blokami, na tym samym osiedlu. Mieszkania tu budowane przeznaczano głównie dla pracowników byłej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, stąd ten kwartał nazywany jest Osiedlem Stoczniowym.
Kotwice na Cmentarzu Centralnym – dwie duże kotwice admiralicji, ustawione po obu stronach wymownego Pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza”, odsłoniętego i poświęconego w 1989 r. na Cmentarzu Centralnym.
Kotwica przed SP 55 – przy ul. Orawskiej 1. Kolejna „szkolna” duża kotwica patentowa Halla, przed „Błękitną Szkołą” SP 55 i LO X.
Kotwica przed SSM „Cuma” – przy ul. Monte Cassino 19. Wiekowa, stara kotwica admiralicji, przed wejściem do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Cuma”.
Kotwica na Polanie Sportowej – na Polanie Sportowej, na obrzeżach miasta, na Osiedlu Głębokie-Pilchowo, w pobliżu jeziora Głębokiego. Następna duża kotwica patentowa Halla.
Kotwice na terenie firmy Lidmann – na Pomorzanach, przy ul. Koksowej 5, na terenie firmy Lidmann-Blachy Stalowe, ustawionych jest aż pięć dużych, współczesnych, odnowionych kotwic patentowych, w tym jedna ZAMECH-u. Wszystkie nawiązują do charakteru spółki.
Kotwice na Nabrzeżu Jana z Kolna – u podnóża Wałów Chrobrego, na końcowym północnym odcinku Nabrzeża Jana z Kolna, ustawione są dwie duże kotwice czterołapowe (rybackie), wpisujące się w morski, nadodrzański pejzaż.
Kotwica na dziedzińcu Kapitanatu Portu – na dziedzińcu Kapitanatu Portu, jest duża kotwica admiralicji, mocno „schowana” w kępie iglaków.
Kotwice przed bramą Stoczni Wulkan – przy ul. Antosiewicza, na skarpie przylegającej do Placu Ofiar Grudnia 1970, przed biurowcem i bramą obecnej Stoczni Szczecińskiej Wulkan, byłej Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Dwie duże kotwice patentowe.
Kotwice techniczne, w Stoczni Wulkan – na terenie Stoczni Wulkan, na pochylni Odra Nowa, zalega jeszcze kilka dużych kotwic patentowych, tzw. technicznych, używanych wcześniej przy wodowaniu budowanych tu kiedyś statków. Jedna z nich to zachowana kotwica poniemiecka z 1938 roku.
Pomnik „O Godność Człowieka” – tuż za terenem Stoczni Wulkan leży działająca nieprzerwanie od 1952 r. obecna Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”, na wyspie Gryfia, zwanej też Wyspą Okrętową. Na jej terenie, przed głównym budynkiem biurowym, jest wymowny pomnik „O Godność Człowieka”, na który składa się oryginalna kotwica patentowa pochodząca z byłego statku „Kaszuby”, umieszczona na kamiennym cokole, okolonym ogrodzeniem z łańcucha kotwicznego. Pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia grudnia 1970.
Kotwice remontowane w Stoczni Gryfia – jednym z oddziałów Stoczni „Gryfia” jest zakład naprawy kotwic i łańcuchów kotwicznych, gdzie są one na bieżąco remontowane i konserwowane.
Kotwice w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego SUM – kolejną jednostką gospodarki morskiej, położoną nad Odrą Zachodnią, jest Baza Oznakowania Nawigacyjnego szczecińskiego Urzędu Morskiego, przy ul. Światowida 16. Pejzaż terenu Bazy uzupełniają kotwice, m.in. admiralicji i czterołapowa, a także betonowe martwe kotwice, służące do stałego kotwiczenia pław nawigacyjnych.
Historyczna kotwica przed ZCEMiP – przy ul. Hożej 6. Na skwerze, przy wejściu do kompleksu szkoły, jest historyczna kotwica Halla, ustawiona pierwotnie przed szkołą w 1965 r., z okazji XX-lecia „wyzwolenia” Szczecina, i XV-lecia założenia byłej Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów, o czym informuje oryginalna tablica, przyspawana do trzony kotwicy, jedyna taka przy szczecińskich kotwicach „szkolnych”. Stylizowana kotwica jest też w logo szkoły i na mundurach jej uczniów, podobnie jak na mundurach wszystkich krajowych średnich i wyższych szkół morskich.
Kotwice na Skwerze Kapitanów – Wyspa Łasztownia, leżąca naprzeciwko Wałów Chrobrego, po drugiej stronie Odry Zachodniej. Tu, przy Nabrzeżu Starówka, będącym przedłużeniem Bulwaru Gdyńskiego, atrakcyjnym akcentem Skweru Kapitanów jest cała kolekcja kotwic okrętowych, obejmująca trzy kotwice patentowe i jedną admiralicji. Skwer Kapitanów, ze stale wzbogacaną ekspozycją kotwic i kilkunastu tablic pamiątkowych, stał się tradycyjnym już miejscem spotkań szczecińskich ludzi morza, z okazji świąt i rocznic narodowych, czy odsłaniania kolejnych tablic.
Kotwice przed gmachem ZMPSiŚ – przy ul. Bytomskiej 7, przed siedzibą spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, na Łasztowni. Na placu przed frontonem odnowionego XIX-wiecznego gmachu ZMPSiŚ stoją trzy maszty banderowe, a przy nich jest duża kotwica czterołapowa. Przed sąsiednim budynkiem, przy ul. Bytomskiej 8a, są z kolei dwie duże kotwice patentowe.
Pomnik „Znak Zrywu Robotniczego”, na placu ZMPSiŚ – tuż za bramą wjazdową na teren Zarządu Portu stoi wymowny, symboliczny Pomnik – „Znak Zrywu Robotniczego”, upamiętniający znamienne strajki szczecińskie i krajowe z lat 1970, 1980 i 1988. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 30 sierpnia 1992 r., w dwunastą rocznicę „Sierpnia ’80”.
Pomnik z kotwicą, na terenie Stoczni „Net Marine” – Stocznia, przy ul. Gdańskiej 36. Tuż przy wejściu na teren stoczni, przy ul. Kotwicznej 13, usytuowana jest pomnikowa kompozycja, upamiętniająca strajki stoczniowców „Parnicy”, w latach 1971 i 1980. Pomnik zdobi od frontu duża kotwica czterołapowa i tablica z inskrypcją – „Stoczniowcy Parnicy w latach Styczeń 1971 Sierpień 1980 wskazali drogę ludziom pracy jak należy walczyć o godność człowieka” .
Kotwice nad Basenem Cichym -przy ul. Logistycznej 12, nad Basenem Cichym. Na przyległym terenie wyeksponowane są dwie duże kotwice patentowe.
Kotwice na przystani SEJK Pogoń – ul. Przestrzenna 3 (nad Regalicą i Dąbską Strugą) – Marina Stowarzyszenia Euro Jacht Klub Pogoń – SEJK Pogoń. Ciekawe pamiątkowe kotwice są praktycznie na wszystkich szczecińskich przystaniach, przy czym nie chodzi o kotwice jachtowe, ale o duże kotwice okrętowe, nie stosowane na jachtach, a stanowiące tu elementy dekoracyjne. Ustawiane są na ogół albo centralnie, przy masztach banderowych, albo w innych miejscach.
Kotwica w Marina Klub – ul. Przestrzenna 7 (przy ujściu Dąbskiej Strugi do jeziora Małe Dąbie) – Marina Klub -z siedzibą Yacht Klubu Polski – Szczecin. Na wjeździe do mariny ustawiona jest duża kotwica patentowa z odłamanym – nomen omen – jednym ramieniem.
Kotwice na przystani JK AZS – ul. Przestrzenna 9 – przystań Jacht Klubu AZS Szczecin – najstarszego klubu żeglarskiego polskiego Szczecina i Pomorza Zachodniego, założonego już w listopadzie 1946 r. Na rozległym terenie przystani są trzy niewielkie kotwice, w tym dwie patentowe przed masztem banderowym i jedna admiralicji, przed głazem upamiętniającym 50-lecie klubu.
Kotwica na przystani JK LOK – ul. Przestrzenna 13 – Przystań JK Ligi Obrony Kraju – jedna z najstarszych w Szczecinie i kolejny maszt banderowy z kotwicą admiralicji.
Kotwice na przystani CŻ – ul. Przestrzenna 19. – Międzyszkolny Ośrodek Sportowy – Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, w skrócie Centrum Żeglarskie. Ozdobą przystani jest wiekowa, duża kotwica admiralicji i mniejsza patentowa.
Kotwice w Marinie PTTK – ul. Przestrzenna 23 – Przystań Camping Marina PTTK, która ponadto jest bazą prywatnego Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service. Firma wielokrotnie uczestniczyła w pogłębianiu toru wodnego Szczecin – Świnoujście, w latach 2018-2022, kiedy wydobyto przy tym m.in. sto kotwic, w różnym stanie i wieku. Kotwice te składowane były właśnie na terenie Mariny, a potem trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wcześniejsze tego typu znaleziska wydobyte przy robotach pogłębiarskich, wyeksponowane są przed wejściem do prowadzonej w Marinie „Tawerny pod Zardzewiałą Kotwicą”.
Kotwica przed „morską” SP 37 – przy ul. Rydla 6. Patron szkoły, kpt.ż.w. Antoni Ledóchowski, nazywany jest „ojcem astronawigacji polskiej”, należał bowiem do grona twórców polskiego szkolnictwa morskiego i był wieloletnim wykładowcą nawigacji w szczecińskiej PSM i WSM. Podobnie jak wspomniane wcześniej inne szczecińskie szkoły mające morskich patronów, także SP 37 kultywuje tradycje i zwyczaje morskie. Wyrazem tego jest też wysłużona kotwica patentowa Halla, przed wejściem do szkoły.
Kotwica przed SP 65 – przy ul. Młodzieży Polskiej 9. Niewielka kotwica patentowa na skwerze przed SP 65 w Dąbiu.
Kotwica przed LO III – przy ul. Pomorskiej 150. Jedną z najstarszych kotwic szczecińskich jest z pewnością niewielka kotwica admiralicji, mocno skorodowana, eksponowana na skwerze obok LO III w Dąbiu.
Witacz z kotwicą, przy drodze ekspresowej S3 – jednym z końcowych już akcentów „zakotwiczonego” Szczecina jest witacz z kotwicą, ustawiony przy wjeździe do Dąbia przelotową trasą szybkiego ruchu S3/A6, od strony Świnoujścia i Goleniowa, przy węźle Rzęśnica. Jest to jedna z największych patentowych kotwic szczecińskich, przy tym jako jedyna ustawiona jest na wysokim, współczesnym socrealistycznym PRL-owskim betonowym postumencie. Niestety, nie ma przy „witaczu” z kotwicą żadnej powitalnej tablicy, np. „Szczecin wita – zakotwicz na dłużej”…
Rzeźby, tablice i detale architektoniczne z kotwicami – oprócz blisko 80 oryginalnych kotwic okrętowych, w 45 wyżej wskazanych lokalizacjach na terenie miasta Szczecina, można wskazać jeszcze kilkadziesiąt detali architektonicznych, tablic pamięci i rzeźb, z wiodącym motywem stylizowanej kotwicy. Takim przykładem jest tzw. „Marynarz z kotwicą”, na południowej wieży Urzędu Wojewódzkiego, Wały Chrobrego 4 (foto. 46a), czy zdobiąca fontannę u podnóża Wałów Chrobrego rzeźba Jana z Kolna, wspartego na kotwicy (foto. 46b). Dla odmiany tablice pamięci, z wymownym Znakiem Polski Walczącej, są często spotykane w wielu szczecińskich kościołach, jak w katedrze, w Kaplicy Armii Krajowej (foto. 46 c), a także w niektórych szkołach, instytucjach i innych miejscach. Przykładem detali architektonicznych z motywem kotwicy jest z kolei odnowiony fronton wspomnianego gmachu Zarządu Portów, przy ul. Bytomskiej 7, ozdobiony płycinami z kotwicą (foto. 46 d).

Kotwice okrętowe na Pomorzu Zachodnim

 

Podobnie jak w Szczecinie duże kotwice okrętowe można też znaleźć w licznych miejscowościach Pomorza Zachodniego, szczególnie w nadbałtyckich portach i kurortach, od Świnoujścia po Kołobrzeg i Darłowo. Są też w miejscowościach leżących dalej od morza, np. w Barlinku, Kołbaczu, Czaplinku i innych.

MIĘDZYZDROJE

MIĘDZYZDROJE
Rondo Polna – Gryfa Pomorskiego
MIĘDZYZDROJE
ul. Morska / Bohaterów Warszawy
MIĘDZYZDROJE
ul. Campingowa 11 – przy restauracji Port

ŚWINOUJŚCIE

W morskim mieście, takim jak Świnoujście, kotwice spotkamy w wielu miejscach. Znajdujemy je koło budynków użyteczności publicznej, jak Urząd Miasta, Muzeum, szkoły, obok prywatnych domów, a nawet na cmentarzu. Widoczne są także na bramach, emblematach urzędów i instytucji morskich, aż po guziki mundurów marynarskich. Nie ma bowiem innego, tak charakterystycznego symbolu pracy na morzu i tradycji marynarskiej. Samo słowo „kotwica” jest nazwą klubu żeglarskiego, ale też bardzo często występuje w nazwach obiektów noclegowych i restauracyjnych.

ŚWINOUJŚCIE
Fort Zachodni – ul. Jachtowa 1
ŚWINOUJŚCIE
Na placu Rybaka przy Muzeum Rybołówstwa – kotwica admiralicji po lewej stronie względem budynku
ŚWINOUJŚCIE
Plac przed Kapitanatem Portu – Wybrzeże Władysława IV 7 – duża nietypowa kotwica Trottmana
ŚWINOUJŚCIE
Przed Bazą Ratownictwa Morskiego – Port w Świnoujściu Basen Północny Nabrzeże Władysława IV
ŚWINOUJŚCIE
Przed Urzędem – ul. Wojska Polskiego 1/5
ŚWINOUJŚCIE
Przy kościele garnizonowym pw. bł. ks. komdr ppor. Władysława Miegonia – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 43 – kotwica Halla
ŚWINOUJŚCIE
Wjazd do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – ul Steyera 28 – kotwica Halla
ŚWINOUJŚCIE
Wybrzeże Władysława
ŚWINOUJŚCIE
Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza – Piastowska 11 – kotwica admiralicji
ŚWINOUJŚCIE
Marina / Marina – kotwica admiralicji
ŚWINOUJŚCIE
ul. Cieszkowskiego – kotwice Halla
ŚWINOUJŚCIE
Wejście na plażę, przy WC – kotwica trzyłapowa

LUBCZYNA

Wieś wczasowiskowa i marina żeglarska nad jeziorem Dąbie. Na centralnym placu, przy ul. Dąbskiej, instalacja artystyczna łącząca trzy starochrześcijańskie symbole – Krzyż, Kotwicę i Serce, czyli Wiarę, Nadzieję i Miłość. Przed szkołą, przy ul. Lipowej, duża kotwica patentowa, z tablicą upamiętniającą 700-lecie miejscowości.

LUBCZYNA
ul. Dąbska – krzyż – kotwica
LUBCZYNA
ul. Lipowa – koło szkoły

KOŁBACZ

Obok pocysterskiego kościoła w Kołbaczu znajduje się duża kotwica Halla.

MORZYCZYN

W Morzyczanie, nad jeziorem Miedwie, na przystani klubu żeglarskiego „Jamitoka”, przy maszcie banderowym, są dwie niewielkie kotwice – czterołapowa i admiralicji.

BARLINEK

 

Kotwice w Barlinku – takich „imiennych” kotwic, pochodzących ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej, po ich wycofaniu z eksploatacji, jest w kraju już kilkanaście. Tak właśnie trafiła do Barlinka kotwica Halla z handlowego statku m/s „Barlinek”, zbudowanego w 1972 r. w gdańskiej Stoczni „Wisła”, którego matką chrzestną była mieszkanka Barlinka Halina Garbacz. Pozostała kotwica, ustawiona w 2003 r. na postumencie przy brzegu Jeziora Barlineckiego, na promenadzie. Upamiętniono w ten sposób 30. rocznicę wodowania statku, o czym informuje dodana tablica.

BARLINEK
Promenada przy brzegu Jeziora Barlineckiego
BARLINEK
Na przystani Klubu Żeglarskiego „Sztorm” Barlinek

POBIEROWO

 

Jedną z atrakcji nadmorskiego Pobierowa, jest nietypowa „instalacja artystyczna” z dużą kotwicą patentową Halla wzbogacona o stylizowany łańcuch, „patrzący” pion, nawet zwieńczony sylwetką statku. Dodatkowym akcentem jest jeszcze fantazyjna róża wiatrów z rybami. Wymowa całości – może przypadkowo – jest nieco zbliżona do „zakotwiczonego” nieba w Sandomierzu i Gryfinie.

POBIEROWO
ul. Zachodnia 14 – Przy Ośrodku Wczasowym „Kotwica Morska”
POBIEROWO
ul. Zgody 19 – Kotwica z łańcuchem „do nieba”

KOŁOBRZEG

 

Największy zbiór kotwic w Kołobrzegu – obecnie w Kołobrzegu znajduje się największa w Polsce kolekcja kotwic okrętowych. Kotwice trafiły tutaj z inwestycji realizowanej w latach 2018-2022 przez Urząd Morski w Szczecinie, pod nazwą ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Spodziewanym – ale nie aż na taką skalę – dodatkowym efektem prac pogłębiarskich było zlokalizowanie i wydobycie prawie 100 ton cennych obiektów zabytkowych, wśród których było blisko 100 kotwic okrętowych, od wiekowych kotwic admiralicji, po nowsze, rybackie, patentowe Halla i inne, nawet kilkutonowe. Decyzje co do dalszych losów wszystkich tych artefaktów podejmowano po konsultacjach z całym zespołem archeologów podwodnych i historyków, pod merytorycznym kierownictwem Aleksandra Ostasza, dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszystkie te cenne zabytki z toru wodnego Szczecin-Świnoujście trafiły już do zbiorów Muzeum, a tym samym kołobrzeskie muzeum ma w tej chwili najbogatszą krajową kolekcję zabytkowych kotwic okrętowych. Wzbogaciły one już wcześniejsze zbiory kotwic, w tym egzemplarze od najstarszych typu „admiralicji”, mocno skorodowanych, wydobytych wcześniej z morza w rejonie Bornholmu, datowanych na XVII-XVIII wiek, po współczesne.

Zbiory kotwic znajdują się zarówno w głównej siedzibie Muzeum, przy ul. Armii Krajowej, jak i w porcie, w Kołobrzeskim Skansenie Morskim. Kolejnych kilkanaście kotwic znajduje się w innych lokalizacjach, min. w porcie jachtowym, z Aleją Zasłużonych Żeglarzy, na tarasie przy latarni morskiej i w mieście.

DZIWNÓW

 

Pomnik „Rybakom – którzy oddali życie morzu” w Dziwnowie, odsłonięty w 1981 r. na cześć miejscowych rybaków, którzy w czasie pracy zginęli na morzu. Głównym akcentem pomnika jest duża kotwica patentowa, ze sporym odcinkiem łańcucha kotwicznego, posadowiona na postumencie, z tablicą: „Rybakom, którzy oddali życie morzu. Cześć ich pamięci. Koledzy”. Bardzo zbliżone w wymowie są inne podobne pomniki, m.in. w Unieściu i w Chłopach. Oba to duże kotwice produkcji ZAMECH-u, z tablicami „Pamięci tych, którzy nie powrócili z morza”…

DZIWNÓW
Na portowym nabrzeżu Dziwny – Pomnik „Rybakom – którzy oddali życie morzu”
DZIWNÓW
Przy ul. Dziwnej – na terenie ośrodka wczasowego „Domki Arkadia”
DZIWNÓW
Przy drodze Dziwnów – Wolin – w prywatnym skansenie w niedalekim Sierosławiu, na lewym brzegu Dziwnej
DZIWNÓW
Kilka dużych kotwic, różnych typów, jest też na terenie ośrodka wczasowego „Domki Arkadia”, przy ul. Dziwnej. Kolejne kotwice są w okolicy Dziwnowa i w prywatnym skansenie w niedalekim Sierosławiu, na lewym brzegu Dziwnej, przy drodze Dziwnów – Wolin.

KAMIEŃ POMORSKI

KAMIEŃ POMORSKI
W pobliżu wejścia do Mariny Kamień Pomorski – na postumencie, nad Zalewem Kamieńskim, duża kotwica patentowa Halla.
KAMIEŃ POMORSKI
Przy maszcie banderowym.

KOSZALIN

 

Duża kotwica patentowa Halla, wydobyta podczas pogłębiania awanportu w Gdyni, przekazana miastu Koszalin. Została ustawiona w 1985 r. na Osiedlu „Morskim” przy ul. Bytomskiej w Koszalinie, z tablicą z brązu – „W 40-lecie powrotu Koszalina do Macierzy mieszkańcom osiedla „Morskie”.

KOSZALIN
ul. Bytomska – na Osiedlu „Morskim”

TRZEBIEŻ

Skrzyżowanie ul. Portowej i ul. Rybackiej – Na przykościelnym placu – stoi figura Matki Bożej z ogrodzeniem z łańcucha kotwicznego i czterema małymi kotwicami rybackimi

NOWE WARPNO

Plac Zwycięstwa 1 – przed Urzędem Gminy i na przystani są dwie niewielkie kotwice patentowe

PODGRODZIE

Teren osiedla – duża kotwica Halla

GRYFINO

„Zakotwiczone niebo” w Gryfinie – ul. Nadodrzańska – jest to drugie po Sandomierzu symboliczne „zakotwiczenie” nieba – w Gryfinie pod Szczecinem, na nadodrzańskim bulwarze w 2020 r. ustawiono trzy kotwice czterołapowe, wydobyte z Odry, jedna z nich wyeksponowana jest z „łańcuchem do nieba”, za przykładem Sandomierza, o czym informuje nawet stosowna tablica.

STEPNICA

 

Dwie z kotwic wydobytych z toru wodnego Szczecin-Świnoujście trafiły już do Stepnicy, nad Roztoką Odrzańską, gdzie zostały wyeksponowane w pejzażu miasta i portu. Wzbogaciły istniejącą już od dawna ciekawą kolekcję kilkunastu kotwic – rybackich i patentowych, wydobytych z Zalewu Szczecińskiego, zgromadzoną przez gospodarzy miejscowej Tawerny „Panorama” .

STEPNICA
ul. Portowa 7 – obok Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
STEPNICA
ul. Tadeusza Kościuszki 24 – Marina
STEPNICA
ul. Tadeusza Kościuszki 23 – Tawerna Panorama

CZAPLINEK

Nabrzeże Drawskie 1 – Przy hangarze Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku, nad jeziorem Drawsko. Duża kotwica Halla – dar PŻM. Kotwica upamiętnia patrona przystani, zasłużonego żeglarza, Antoniego Tołłoczko.

POLICE

 

Jednym z akcentów pomnikowych ze stylizowanymi kotwicami jest współczesna „rozebrana” wersja wspomnianej szczecińskiej przedwojennej Fontanny Manzla. Od 1976 r. zdobi fontannę na historycznym Rynku Starego Miasta. Przedstawia kontrowersyjną, aluminiową, ażurową i nagą „Sedinę”, wspartą o stylizowaną kotwicę.

Plac Bolesława Chrobrego

DŹWIRZYNO

ul. Leśna 1 – Ośrodek Wczasowy „Bałtyk”. Duża stylizowana kotwica, która zachęca do pobytu w ośrodku.

MRZEŻYNO

MRZEŻYNO
Skrzyżowanie ul. Trzebiatowskiej i ul. Stefana Żeromskiego – Pomnik „Tym którzy nie powrócili z morza”. Wykuta w kamieniu stylizowana kotwica, z pamiątkową tablicą.
MRZEŻYNO
Rondo Portowe

DARŁOWO

Józefa Conrada 27 – Marina Darłowo

NIECHORZE

Przy Latarni Morskiej

DRAWSKO POMORSKIE

Plac Bałtycki

UNIEŚCIE

Główne wejście na plażę – Pomnik
„Tym, Którzy Nie Powrócili z Morza”

CHOSZCZNO

Przy Plaży Miejskiej

Kotwice okrętowe na przygranicznym terenie Meklemburgii -pomorza przedniego

 

Zwyczaj eksponowania zabytkowych kotwic okrętowych w przestrzeni publicznej, szczególnie w rejonach nadmorskich, praktykowany jest też w przygranicznych regionach Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Poniżej kilkanaście wybranych przykładów.

UECKERMÜNDE

Położone przy ujściu rzeki Uecker (Wkry) do Zalewu Szczecińskiego Ueckermünde jest ważną bazą turystyczno-żeglarską. Tutaj, wzdłuż lewobrzeżnej promenady, pełniącej też funkcję nabrzeża portowego, znajduje się kilka zabytkowych kotwic – admiralicji i patentowych. Przy maszcie banderowym w pobliskim specjalnym młodzieżowym ośrodku żeglarskim ZERUM (Das Zentrum für Erlebnispädagogik und Umweltbildung) jest jeszcze kolejna niewielka kotwica patentowa.

SASSNITZ

 

Głównym portem największej niemieckiej wyspy Rugii jest Sassnitz, z portem rybackim i dużą bazą promową. Na terenie portu mieści się lokalne muzeum (Sassnitzer Fischerei- und Hafenmuseum), dokumentujące historię Sassnitz jako głównego rybackiego i promowego portu Rugii. Wśród eksponatów jest też kilka wiekowych kotwic – typu „admiralicji” i rybackich. Integralną częścią muzeum jest przycumowany przy sąsiednim nabrzeżu historyczny kuter rybacki „Havel”, z kotwicami patentowymi. Nawiązanie do ważnego na Rugii rybołówstwa bałtyckiego są też często spotykane kotwice rybackie.

STRALSUND

 

Nadbałtycki Stralsund, nazywany bramą Rugii, ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec – Rugią. Miasto i port leży nad cieśniną Stralsund i jest siedzibą powiatu Vorpommern-Rügen. Największą atrakcją turystyczną jest tutaj Niemieckie Muzeum Morza, najczęściej odwiedzane muzeum w północnych Niemczech. Jego początkiem było skromne Muzeum Przyrodnicze, utworzone w 1951 r., w gmachu dawnego kościoła św. Katarzyny z XIII w., przekształcone w 1974 r. w unikatowe Muzeum Oceanografii i Rybołówstwa – Akwarium (Museum für Meereskunde und Fischerei – Aquarium). Uzupełnieniem do niego jest nowoczesne Oceanarium (Ozeaneum), w porcie miejskim, otwarte w 2008 r., uznane za Europejskie Muzeum Roku 2010.

GÖHREN

Thiessower Straße 7 – historyczna kotwica przed Muzeum Historii Lokalnej

PREROW

Gemeindeplatz 1 – kotwica przed plażą

DÄNHOLM

Zur Sternschanze 7 – Muzeum Marynarki

KAMMINKE

Dorfstrasse – przy porcie

MUZEALNE STATKI I ICH KOTWICE

 

Dobrym uzupełnieniem historycznego świata kotwic są muzealne statki, żaglowce i okręty wojenne, na przykładzie których można prześledzić, w jakie kotwice główne i zapasowe zostały wyposażone. Takimi są m.in. nasze jednostki muzealne – „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica” w Gdyni i m/s „Sołdek” w Gdańsku. Podobne statki-muzea można spotkać w portach Meklemburgii, a takim jest wspomniany kuter rybacki „Havel” w Sassnitz. Także w Sassnitz można zwiedzić muzealny okręt podwodny HMS „Otus”, typu Oberon, zbudowany w 1962 r. Służył w brytyjskiej Royal Navy do początku lat 90. XX w., a po wycofaniu ze służby został później zakupiony przez niemieckiego biznesmena, który przeprowadził okręt do Sassnitz, gdzie teraz pełni rolę pływającego morskiego muzeum. Jest imponującym zabytkiem wojennej techniki podwodnej, z nabrzeża dobrze widoczna jest jego kotwica. Drugi muzealny okręt podwodny bazuje w Peenemünde, na Uznamie, gdzie jedną ze stałych atrakcji jest udostępniony do zwiedzania były sowiecki rakietowy okręt podwodny U-461, z dobrze widoczną kotwicą patentową, chronioną w marszu ruchomą klapą.

Dodatkową atrakcją Stralsundu, obok Muzeum Morza, jest dla odmiany muzealny stalowy bark szkolny SV „Gorch Fock”, zbudowany w 1933 w Hamburgu, który służył do czasu II wojny jako żaglowiec szkolny Kriegsmarine. Po wojnie został przekazany marynarce ZSRR, w ramach reparacji wojennych i pływał pod nazwą „Towariszcz” („Товарищ”), m.in. dwukrotnie zwyciężając w Operacjach Żagiel. Później, nie remontowany i zaniedbany, został zakupiony przez niemieckie stowarzyszenie Tall-Ship Friends Deutschland i po remoncie trafił w 2003 r. do Stralsundu, gdzie cumuje obok Oceanarium, znowu jako „Gorch Fock” – statek-muzeum. Wyposażony jest w dwie główne dziobowe kotwice patentowe i dwie zapasowe, jedną patentową, a drugą admiralicji, ze składaną poprzeczką. Na jego wzór zbudowany został w 1958 r. nowy obecnie pływający „Gorch Fock II”.

OBIEKTY ZWIAZANE Z HISTORIĄ MORZA

 

OBIEKTY ZWIAZANE Z HISTORIĄ MORZA

1. MORSKIE CENTRUM NAUKI im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecin, Nad Duńczycą 1 –

4. MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO – Kołobrzeg, ul. Gierczak 5
5. SKANSEN MORSKI – Kołobrzeg, ul. Szyprów 1
7. MUZEUM MODELI STATKÓW W LATARNI MORSKIEJ – Kołobrzeg, ul. Morska 1
8. MUZEUM BURSZTYNU – Kołobrzeg, ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5
9. MUZEUM BURSZTYNU – Jarosławiec, ul. Nadmorska 1b
12. MORSKIE CENTRUM NAUKI – NAUTICA PARK – Dziwnów, ul. Parkowa 6a
13. MUZEUM MULTIMEDIALNE – Trzęsacz, ul. Klifowa 3b
14. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO – Świnoujście, Plac Rybaka 1
15. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO – Niechorze, Aleja Bursztynowa 28